17 ГРУДНЯ – ВЕЛИКОМУЧЕНИЦІ ВАРВАРИ

 


17 грудня православний світ вшановує пам’ять святої великомучениці Варвари Іліопольської (за старим стилем – 4 грудня). В народі свято отримало назву Варварини морози, так як в цей період вже наступали сильні морози.

Прийнято вважати, що Варвара є заступницею вагітних жінок або тих, хто молиться про здоров’я дітей.Важливо знати, що Варвара стала однією з відомих шанованих святих невдовзі після хрещення Русі. Її мощі в шостому столітті були привезені в Константинополь, а в восьмому перевезені княжною Варварою, дружиною російського князя Михайла Ізяславовича, в Київ. Мощі святої Варвари і зараз знаходяться в соборі святого Володимира

Історія свята святої Варвари

Варвара народилася в місті Іліополі, в знатній язичницькій родині. Вона була єдиною дочкою багатія Діоскора, який був твердим язичником і намагався всіляко вберегти свою доньку від впливу християнства.

Коли батько захотів віддати дочку заміж, та не погодилася. Батько подумав, що причиною її відмови одружуватися є її самотність і дозволив їй ходити, куди вона забажає. Так Варвара познайомилася з християнами і прийняла їхню віру.

Коли її батько дізнався про це, то вирішив покарати дочку та віддав її в руки мучителів. Історія свідчить, що після довгих мук її кинули до в’язниці, де вночі у видінні їй явився Бог, який зцілив рани.

Наступного дня дівчину знову почали катувати, але вона мужньо все переносила, чим надихнула одну зі свідків Юліанію, яка виступила з народу і оголосила себе християнкою. Такого вчинку їй не пробачили і підвісили на дерево поруч із Варварою.

Дівчат спочатку довго катували, а потім відрубали їм голови. У той же день Діоскор і головний мучитель Варвари Мартіан були повністю спалені блискавкою під час грози, так що від них не залишилося навіть кісток.

Традиції та звичаї на Варвари 17 грудня

Ця свята вважається захисницею від насильницької та раптової смерті.

З цього дня починаються морози, темніє рано, тому наші предки більшу частину дня проводили вдома.

17 грудня зранку селяни відправлялися до церкви, молилися за здоров’я і благополуччя святій Варварі. Вірили, що великомучениця допоможе уникнути раптової смерті без покаяння, яку вважали найстрашнішим покаранням у християн.

Свята Варвара – жіноча заступниця. Їй молилися бездітні жінки, просячи допомогти завагітніти. Також до святої зверталися з проханням подарувати здоров’я дітям.

У цей період зазвичай на вулиці лежало багато снігу, ставало світліше і складалося враження, що день став довшим. Це давало можливість жінкам і дівчатам більше часу присвячувати рукоділлю.

Без особливої потреби люди намагалися з дому не виходити, так як можна заблукати і замерзнути.

Варварин день: що можна і чого не можна робити

Багатьох хвилює питання: чи можна прибирати у цей день? На Варвару можна мити посуд, готувати і прибирати. Але з цієї дати вводилася заборона на жіночі роботи (ткацтво та прядіння). Дозволялося тільки на Варвару в’язати і вишивати. 

На Варвару бажано відвідати церкву і помолитися святій. Якщо такої можливості немає, то можна помолитися і вдома. Намагайтеся 17 грудня ні з ким не сваритися і не лихословити.

Бажати комусь зла і хвороб у цей день ні в якому разі не можна, інакше можна притягнути нещастя у власний будинок.

Народні прикмети 17 грудня:

§  Якщо на вулиці сильний мороз, то він ще довго протримається.

§  Якщо захід сонця яскравий і насичений, то погода буде сонячна і ясна.

§  Напередодні дня Варвари багато зірок на небі – чекай холодів, небо тьмяне і похмуре – тепла.

§  Тепла погода в день святої Варвари обіцяла хороший урожай льону.

§  Дим з труби стелиться по землі – день буде теплим.

Джерело: https://inlviv.in.ua/

 

Поділитись на Google Plus

Автор Інформаційний центр

0 Коментарів:

Дописати коментар